Poděkování

Enzymel

Léčba rozštěpu, pokud zasahuje čelist, je běh na celý život. Po všech operacích a zákrocích v dutině ústní, po všech těch trablech, které jsem kdy měla a stále mám s uzavřením patra, s čelistí, se zuby, s ortodoncií a rovnátky, se všemi těmi můstky a korunkami, po všech těch peripetiích jsem ráda, že mám možnost používat zubní pastu a gel, kde vážně poznám účinek. Pěkně se mi to spojilo do rovnice léčba + čištění doma = úsměv. Musím dodat, zubatý úsměv, spokojený a šťastný.

Péče o zdraví zubů u dětí i dospělých s rozštěpem se může na první pohled jevit úplně stejná jako u všech ostatních lidí. Musíme si ovšem otevřeně přiznat, že je mnohem náročnější, protože se potýkáme se spoustou okolností, jako jsou zejména operace v dutině ústní, umístění ortodontických aparátů a následně i větší kazivost zubů. Správná hygiena je základem na cestě ke zdravému chrupu, na cestě za šťastným úsměvem.

Děti i dospělí s rozštěpem jsou s ohledem na operace a ortodontické aparáty více vystaveni riziku zánětů v dutině ústní. Záněty mohou být mechanického nebo bakteriálního původu a mohou zkomplikovat hojení. V dnešní době můžeme volit z nepřeberného množství druhů zubních kartáčků, zubních past, zubních nití, ústních vod, ale také elektronických zubních kartáčků a ústních sprch. Věnovat se zde všem není v rozsahových možnostech tohoto článku, dovolte mi tedy, abych se věnovala produktům, s kterými já i moje rodina má velmi dobré zkušenosti. Jedná se o produkty ENZYMEL, české zubní pasty a gely na dásně.

Produkty zn. ENZYMEL obsahují proteolytické enzymy, které možná znáte ze systémové enzymoterapie. Zde působí enzymy lokálně a to hned dvěma směry. Zaprvé zvyšují vlastní obranyschopnost tkání a zadruhé působí přímo na zubní plak. Usnadňují hojení a rychlou regeneraci tkání. Navíc, zvyšují účinnost antibiotik a antiseptik (např. chlorhexidin). Proteolytické enzymy jsou netoxické, neagresivní, bez vedlejších lokálních i celkových účinků a nabízejí tak tedy velkou příležitost právě pro osoby s rozštěpem.

Proteolytické enzymy k lokální aplikaci do dutiny ústní jsou v současné době k dispozici ve formě zubní pasty a mukoadhezivního gelu ve dvou řadách. Řada ENZYMEL® PARODONT (červená řada) obsahující proteolytické enzymy trypsin, bromelain a chymotrypsin je určena pro dlouhodobou každodenní péči o dutinu ústní. Řada ENZYMEL ® INTENSIVE 35 (modrá řada) obsahující patentovanou směs proteolytických enzymů a chlorhexidinu v koncentraci 0,035 % s antimikrobiálním účinkem je určena pro intenzivní až 8 týdenní použití.

Zubní pasta obsahuje fluoridy, má jemnou nedráždivou mentolovou chuť a nízkou abrazivitu. Mukoadhezivní gel na dásně je jediným gelem na trhu, který je zcela bez příchuti. Díky tomu nevyvolává slinění a rychlé odplavení gelu a účinných látek z místa aplikace. Tím je zajištěno významně delší působení aktivních látek v místě aplikace. Produkty byly vyvinuty a jsou vyráběny v České republice společností Wald Pharmaceuticals.

Příznivé účinky proteolytických enzymů pro lidský organismus jako podpůrný prostředek léčby jsou v dnešní době známé. Když jsem se dozvěděla o produktech s obsahem těchto enzymů, neváhala jsem a zakoupila jsem si je. Cena je vyšší, ale vzhledem k účinnosti a výsledkům v ústní dutině je přiměřená. Zubní pastu si kupuji maximálně jednou měsíčně a cena za používání je tedy v řádu korun, maximálně 10,- Kč za den, pokud jsem po operacích a moje dásně a zuby potřebují zvýšenou péči. S ohledem na účinky na zuby i dásně je to skvělá investice do budoucnosti mých zubů i dásní. Zubní pastu se naučila používat celá rodina a všichni jsou s účinky spokojení.

Děkuji paní Elišce Waldové, spolumajitelce české rodinné firmy za odbornou i lidskou pomoc při napsání článku. Více o zubní pastě i gelu se můžete dočíst na stránkách společnosti Wald Pharmaceuticals s.r.o. nebo na zdravotnickém servru Anamneza.cz. Článek je také zveřejněn na webových stránkách neziskové organizace Šťastný úsměv, z. s. pod názvem Zkušenosti s Enzymelem.

© Jana Šibalová